Pátek 24. ledna 2020, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. ledna 2020 Milena

e-neschopenka, e-všechno / A výsledek je velké ee

9. 01. 2020 9:07:07
„Bude to miláček“. EET je výchovná. Čipování psů je pro ochranu nás všech. A můžeme tu pokračovat ve výčtu jedné legislativní e-vychytávky za druhou. A nezajímavé nejsou obhajoby těch, kteří jim dávají zákonnou důležitost.

A jaký je efekt?

Snad možná nejdříve, než budu vyprávět nedávnou zkušenost, tak raději upřesním, že nejsem nějaký zatrpklý odpůrce moderního rozvoje. Ba naopak. Dost let jsem byl v týmu vývoje velmi kvalitních systémových i technických software. Kolik zkoušek a testů se dělalo, nežli se produkt poslal k zákazníkům a do prodeje. Šlo o profesní prestiž a hlavně spokojenost uživatelů.

Ale v současnosti u většiny zákonem nařízených systémů, jde do plného provozu jeden zmetek za druhým. Proč?

Asi vítězí úplně jiné zájmy, než je usnadnění, zlepšení, koordinace, snížení nákladů,.... Protože zatím sledujeme jenom zvyšování administrativy, zvyšování nákladů ze státní kasy, a nádherné zvyšování tržeb firem, které se na zajištění všeho toho é-něco, podílejí. A pak ještě jeden podstatný "efekt" tu je. Větší a větší ztráta svobody nás lidí a zvyšování vlivu ze strany špiclujícího státu a kdo ví jakého ještě skrytého aparátu.

Jedna zkušenost z poslední doby.

Prožívali jsme s manželkou pomalý a dlouhodobý odchod její maminky. Od lékaře k lékaři, od vyšetření k vyšetření, od hospitalizace k domácí péči a zpět. Po každém vyšetření lékař musí zasednout a do systému zadat data o proběhlém vyšetření. Většinou nestačila jedna stránka A4 a člověk si říká: „Dobře, tak to už je v systému, nebude se muset běhat s kartami od obvoďáka. To je skvělý pokrok“.

Není! Ke každému vyšetření se šlo se stále obsáhlejší složkou lékařských zpráv. Neustálé vyptávání lékařů: „Co jste prodělala? Jaké berete léky? S čím jste se léčila?“ apod. Když se takový senior objedná například do Centra léčby bolesti, tak vyplňuje asi osmistránkový dotazník, se kterým si nejen sám často neporadí, ale hlavně ani neví jak v něm dobře odpovídat. Lékaři a nemocnice platí neuvěřitelné sumy za software a IT systémy, které pochopitelně ročně povinně upgradují opět za nemalé peníze. Přesto mi nějak uniká, proč neexistuje přesná, spolehlivá a důvěryhodná systémová centralizace dat? Ano, nějaká existuje, ale asi nefunguje – tedy určitě nefunguje!

Nezávidím lékařům a přál bych jim, aby se mohli především věnovat pacientům a ne papírování. A když už něco zadají, aby se nemuselo vše znova a znova opisovat, zjišťovat, na vše se vyptávat, často vystresovaného pacienta. A k tomu nyní přibyla e-neschopenka. Další náklady, další systém a výsledkem je kolabování systému, ztráta dat, zmatek a jen další administrativa navíc. A tak se nedivme, že někteří lékaři jdou a půjdou do důchodu, zavřou své ordinace, rezignují – protože nemají dost času a soustředění na to podstatné. Stát nepomáhá! On jen potřebuje chapadélkama být napojen.

A jak jsou na tom další centrální systémy státem nařízené a na člověka nasazené?

EET je v systému nedokonalá, chybová, ztrátová - a na jejím udržení se živí neskutečné množství dobře placených lidí. Stejně nakonec přichází neoprávněné pokuty ze stran Finančního úřadu, a v konečném důsledku tratí sám plátce, třeba i jen vlastním stresem a několikadenním běháním po úřadech a dokazováním chyby v systému. Pochopitelně bez jakékoliv kompenzace a většinou samozřejmě bez omluvy skutečného viníka a úřadu. A pokud se plátce nebrání, tak solí neoprávněné částky do státní pokladny.

Nedávno mě zastavila policejní kontrola. Vše jsem měl v pořádku, ale ejhle, nenašel jsem zelenou kartu o zaplaceném povinném ručení. Zaplaceno vždy mám a jen doklad vypadl a zůstal v jiné bundě. Pět set korun pokuty. Ptám se: „A když v systému máte moji SPZ, zda mám STK, zda mám čistý řidičský rejstřík,...tak proč tam nemáte info o zaplacení povinného ručení?“ No, nemají. A můžeme věřit, že až to v systému bude, tak nám stát zase nějaké ty poplatky zvedne. A přitom bychom dnes nemuseli vozit sebou ani řidičák ani techničák ani občanský průkaz. Vše je přeci v systému. Ale pokuta se státu hodí.

Čipy pro psy nejsou systémově propojené na veterinární ordinace a tak jde skutečně jen o buzeraci a další možnost příjmů výrobcům čipů, veterinářům a do státní kasy z pokut. Ono takových až dvacet tisíc jako pokuta, to státní a obecní pokladny zajásají.

A ještě jeden systém zmíním. Parkovací automaty. To je vynález. Hasím si to na jednání. Konečně najdu místo na parkování a jdu si to k automatu vyřídit. Aby státní špicl měl přehled a já se cítil jako nesvobodný občan, tak naťukám svou SPZ a čas parkování, potvrdím - a ejhle „zadání selhalo“, tak znova. Po třetím pokusu dostanu info, že mám zavolat odbornou obsluhu.

Děkuji pěkně, vážený policejní a nenažraný státe. Když už chceš za každou cenu špiclovat a dřít z lidí a firem peníze, tak odváděj ve svých systémových produktech poctivou práci a pokud ti to nejde, tak to zruš a omluv se!

Moderní vychytávky mají usnadňovat život. Ne jen zajišťovat někomu profit a vytvářet formu biče, na poddané.

Ale to bychom od těch, kteří dostávají od lidu možnost vládnout, chtěli příliš. Anebo jsme takoví masochisté?

Autor: Libor Chrášťanský | čtvrtek 9.1.2020 9:07 | karma článku: 44.91 | přečteno: 5360x

Další články blogera

Libor Chrášťanský

Paní ministryně, chápete priority?

Řekl vám někdo z moudrých, co je prioritou vašeho ministerstva, abychom se posunuli tak, že budeme věřit v dobrou budoucnost? Slyšela jste, že bez práce nejsou koláče?

15.1.2020 v 10:07 | Karma článku: 45.13 | Přečteno: 8039 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Přijde čerstvý vítr?

Stále nás ovlivňuje smrtelná nemoc, nad kterou můžeme zvítězit jen v případě, že si uvědomíme, jak potřebnou je životní změna a čerstvý vítr do každodenního přístupu k nabídnuté naději. Kolik bude smrtelných případů v roce 2020?

31.12.2019 v 10:47 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 456 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Ruce budou zbytečné! Skutečně?

Také patříte mezi ty, kteří věří, že bude důležitá hlavně hlava, protože ruce a jejich práci nahradí roboti a technologie? Vždyť i auta se budou řídit sama, a pokud se budou ovládat, tak hlasem...

29.11.2019 v 10:07 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Daniela Kovářová

Pivo pro blondýny

Blondýny to na světě mají jednodušší zejména proto, že barva jejich vlasů má devastující vliv na inteligenci.

24.1.2020 v 8:30 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 185 | Diskuse

Michal Konečný

Rychlík teda nejsme, ale přitom nikde nestavíme.

Nejsou byty. A jsou dražší a dražší. Nejvíc ve velkých městech, ale teď už skoro všude. V Česku na byt vyděláváte nejdéle z celé Evropy. Možná proto, že jsou u nás byty drahé nebo že málo vyděláváme. Nejspíš obojí.

24.1.2020 v 6:49 | Karma článku: 9.79 | Přečteno: 194 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Když se prodavačce daří... aneb střípky z každodenního života

Tímhle článkem nechci nadávat na prodavačky ani si stěžovat, jak to mám v životě těžké. Spíš jen s nadsázkou poukázat na fakt, že zákony schválnosti opravdu fungují.

23.1.2020 v 23:01 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 740 | Diskuse

Irena Fuchsová

Ženy, které mají koule

Nespletla jsem se. Koule nemají jenom chlapi. Říká se to i o ženách. A nejsou to ženy, u kterých váháte, zda je to žena nebo muž! Kdepak! Jsou to přitažlivé ženy, které chlapy přitahují zjevem, nadhledem, humorem.

23.1.2020 v 23:00 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 490 | Diskuse

Markéta Cenkerová

Trocha rebelie by Britům slušela

Tento leden uzavírám třetí rok života ve Velké Británii. Užívaje Brexitoidní šílenství se vším všudy přímo u zdroje, teprve s postupem času pořádně poznávám, co jsou ti Britové vlastně za národ.

23.1.2020 v 22:51 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 432 | Diskuse
Počet článků 62 Celková karma 33.71 Průměrná čtenost 1235

Mou největší a nejlepší školou byl a stále je život. Mnoho let se snažím být pomocí jednotlivcům i firmám v jejich rozvoji, změnách, zlepšeních a dobré kondici. Koučink, headhunting, stavba týmu, týmová práce, firemní procesy, motivace, školení, copywriting,... – společně s týmem šikovných lidí umíme dobře pomoci. Více jak dvanáct  let vedu neziskový projekt rozvoje baseballu, kterým prošlo více jak 1500 mladých hráčů ze střední Evropy i dalších zemí. Skrze sport se snažím připravit děti pro život a učím je poznat svůj potenciál. Odmítání od sponzorů, zkorumpovaná politika a přehlížení nadšenců, kteří pro děti a mládež obětují ze svého mála, zatímco jiní by se na tom ještě chtěli přiživit - to je to, co v takové neziskové práci zažijete. Vážím si lidí, kteří nechtějí promarnit život. Mám rád naši zemi a jsem na ni stále ještě hrdý.

www.startupteam.cz

 

Najdete na iDNES.cz